Bycie modelką to czasem oznacza uczestniczenie w sesjach fotograficznych na świeżym powietrzu, gdzie naturalne światło odgrywa ważną rolę. Jednak trzeba pamiętać, że promieniowanie UV jest obecne przez cały rok, nie tylko latem, i niezależnie od pogody. Modelki mogą być narażone na szkodliwe promieniowanie UV, które może prowadzić do poparzeń słonecznych lub innych problemów skórnych. W tym poradniku przedstawiam kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci chronić skórę podczas sesji fotograficznych na słońcu, niezależnie od pory roku.

  1. Stosuj krem z filtrem UV przez cały rok: Promieniowanie UV jest obecne niezależnie od pory roku, dlatego ważne jest stosowanie kremu z wysokim filtrem UV na odkryte części ciała przez cały rok. Niezależnie od tego, czy jest słoneczny dzień czy pochmurne niebo, promieniowanie UV wciąż dotyka twoją skórę. Upewnij się, że krem posiada wysoki faktor ochrony przeciwsłonecznej (SPF) i chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
  2. Zakrywaj się odpowiednio przez cały rok: Niezależnie od pory roku, staraj się chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV, zakładając lekką, ale ochronną odzież, taką jak długie rękawy, spodnie lub chustki. Promieniowanie UV może przenikać przez chmurki i nawet w chłodniejsze dni może wpływać na twoją skórę. Wybieraj ubrania wykonane z materiałów o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (UPF).
  3. Nosić okulary przeciwsłoneczne przez cały rok: Promieniowanie UV może szkodzić nie tylko skórze, ale także oczom. Dlatego nie zapominaj o ochronie oczu i noszeniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV przez cały rok. Wybieraj okulary, które zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
  4. Uważaj na odbicia: Nawet w chłodniejsze dni promieniowanie UV może odbijać się od powierzchni, takich jak śnieg, woda czy piasek. Bądź świadoma i zwiększ ochronę skóry w miejscach, gdzie odbija się promieniowanie UV. Nałóż dodatkową warstwę kremu z filtrem na twarz, ręce i inne odsłonięte części ciała.
  5. Monitoruj skórę przez cały rok: Niezależnie od pory roku, regularnie obserwuj swoją skórę po sesjach fotograficznych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, takie jak zaczerwienienie, pieczenie lub podrażnienie, skonsultuj się z dermatologiem. Wczesne wykrycie potencjalnych problemów skórnych pozwoli na szybką interwencję i leczenie.

Pamiętaj, że ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV powinna być priorytetem przez cały rok, niezależnie od pogody. Stosuj krem z filtrem UV, zakrywaj się odpowiednio, nos okulary przeciwsłoneczne, uważaj na odbicia i monitoruj skórę. Dzięki tym praktycznym wskazówkom będziesz w stanie utrzymać swoją skórę w zdrowiu i cieszyć się bezpiecznymi sesjami fotograficznymi na słońcu przez cały rok.

O autorze

Grzegorz Pońc to utalentowany fotograf specjalizujący się w fotografii mody i aspektach technicznych sesji zdjęciowych. Jego precyzja i kreatywność sprawiają, że każde zdjęcie staje się nie tylko obrazem, lecz także fascynującą historią.

Grzegorz to samouk, nieustannie poszerzający swoją wiedzę poprzez lekturę, uczestnictwo w kursach oraz eksperymenty praktyczne. Jego doświadczenie i głęboka wiedza techniczna stanowią solidne fundamenty, gwarantujące doskonałe oświetlenie oraz najwyższą jakość fotografii.

W życiu prywatnym, Grzegorz to niezwykle dokładny umysł ścisły, zdolny do analizy i rozwiązywania problemów technicznych. Jego pozytywne podejście do życia sprawia, że każda sesja zdjęciowa jest nie tylko profesjonalna, lecz również przyjemna dla wszystkich zaangażowanych.

Grzegorz to nie tylko fotograf, ale również nieustannie rozwijający się artysta, który tworzy niezapomniane obrazy, pozostawiając trwałe wrażenie.