W portfolio zawodowej modelki znajdują się tzw. Testy oraz zdjęcia wykonane podczas sesji komercyjnych czy edytoriali.

Testy to zdjęcia, dzięki którym jesteś w stanie pierwszy raz pokazać się światu mody.
Testy to próbne zdjęcia modelki, to pierwsze sesje zdjęciowe, które mają pokazać Twoje możliwości.

Tak naprawdę pierwszymi zdjęciami, jakich potrzebuje każda modelka to Polaroidy, które mają za zadanie pokazać Twoją urodę, sylwetkę i to jaka jesteś naturalnie, czyli bez widocznego makijażu.

Sesje testowe natomiast mają za zadanie, pokazać jak można Cię odmienić poprzez makijaż, fryzurę i stylizację. Testy mają także pokazać Twoje możliwości.

Testy wykonywane są modelkom także w trakcie ich kariery, aby pokazać nowy wizerunek czy zdobyte umiejętności.

Podział

Zasadniczo zdjęcia w portfolio modelki można podzielić na dwie kategorie:

 • Komercyjna, skierowana do agencji reklamowych, klientów i fotografów reklamowych. Obrazy w tym portfolio będą atrakcyjne dla głównego nurtu i zwykle będą wyglądać na czyste i dopracowane (np. jak w sklepie internetowym);
 • Druga kategoria to edytorial, który jest zazwyczaj bardziej nowatorski i alternatywny w stylu (takie zdjęcia znajdziesz w Vogue, Harper’s Bazaar itd). Takie portfolio jest bardziej atrakcyjne dla redaktorów magazynów i projektantów oraz fotografów mody.

Jakie zdjęcia w portfolio?

Standardowo, modelki wyglądające jak „dziewczyna z sąsiedztwa” są częściej wybierane do sesji komercyjnych.

Dziewczyny o specyficznej urodzie, egzotyczne i bardzo wysokie chętniej angażowane są do sesji publikowanych w magazynach oraz na wybiegi.

Oczywiście, w obecnych czasach oba te nurty się mocno przenikają, dlatego coraz częściej w komercji można zobaczyć egzotykę a na wybiegach modelki o pełniejszych kształtach.

Generalnie jednak, dziewczyny niższe niż 173 cm wzrostu będą mogły liczyć w zasadzie tylko na pozowanie w sesjach komercyjnych oraz na niewielkie, lokalne pokazy mody z niskim budżetem.

Decyzję, jakie zdjęcia powinnaś mieć w portfolio, podejmie Twoja agencja modelek.
Jeśli jeszcze nie podpisałaś umowy z agencją, pomożemy Ci w wyborze kierunku sesji zdjęciowej.

Jeszcze jedno. Bardzo źle widziane w branży są zdjęcia typu nagość zakryta oraz akt. Klienci nie chcą, aby ich produkty były kojarzone z osobą, która się obnaża.

Jeśli dopiero zaczynasz

Oprócz Ciebie samej, Twoje portfolio jest Twoim najważniejszym narzędziem marketingu. Jeśli dopiero zaczynasz, agenci modelek, redaktorzy i fotografowie nie będą oczekiwać od razu tzw. „tear sheets” (stron czasopism, na których są Twoje zdjęcia), ale będą chcieli zobaczyć, jak dobrze reagujesz na aparat.

Porady

 • Jeśli robisz sesję portfolio modelek (znaną w branży jako sesje testowe, lub testy agencyjne) po raz pierwszy, jedną z najważniejszych rzeczy, które chcesz pokazać, jest poczucie pewności siebie i umiejętność naturalnego wyglądu na zdjęciach. W dniu sesji wyjaśnij fotografowi, że to Twój pierwszy raz przed aparatem. Wybierz pracę z osobą, która będzie wobec ciebie cierpliwa.
 • Bądź świadoma swoich najlepszych cech i noś stroje, które je ujawniają. Alternatywnie, jeśli są części twojego ciała, co do których nie czujesz się pewnie, możesz również zdecydować się na noszenie odzieży, która zakryje te obszary. Dobry fotograf mody nie tylko będzie w stanie udzielić Ci porady w tym zakresie. Będzie również sugerował odpowiednie pozy, mając na uwadze tę intencję.
 • Przed przybyciem na sesję zdjęciową pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej zdjąć okulary przeciwsłoneczne, aby nie pozostawić śladów na grzbiecie nosa. Jeśli fotografujesz bieliznę lub stroje kąpielowe, unikaj noszenia obcisłej bielizny przed sesją, ponieważ pozostawia ona ślady na skórze.
 • Pamiętaj, że sesja do portfolio to Twój najważniejszy występ.
  Stres jest nieodzownym czynnikiem pierwszych sesji i wiedz, że towarzyszy on także bardzo doświadczonym modelkom.
  U nas początek sesji jest bardzo luźny i zdajemy sobie sprawę, że nie powstaną wtedy wybitne ujęcia. W trakcie sesji każda nawet najbardziej wstydliwa modelka się rozkręca, a już po godzinie tryska niesamowitą energią.
  Dasz sobie radę, a my Ci w tym pomożemy odpowiednią atmosferą.

Twoje nastawienie

Dobre nastawienie i bycie kimś, z kim łatwo się pracuje, to jedyna droga w tej branży. Im bardziej jesteś profesjonalna, tym większy szacunek zyskasz. Należy pamiętać, że modeling to bardzo konkurencyjny świat i po drodze nastąpi odrzucenie i rozczarowanie. Naucz się oddzielać swoje osobiste uczucia od pracy. Przyjmuj konstruktywną krytykę jako okazję do samodoskonalenia. Przy odpowiednim nastawieniu i perspektywie możesz zyskać ogromne poczucie satysfakcji i pewności siebie.

Jeśli poważnie myślisz o karierze modelki, pomocne może być nabycie kilku podstawowych umiejętności – szczególnie umiejętności, które pomogą Ci rozwinąć dobrą postawę i świadomość ciała, takich jak joga, aktorstwo i taniec. Życie modelki toczy się bardzo spontanicznie, a każda praca będzie wiązała się z nowymi wyzwaniami. Im więcej umiejętności masz w zanadrzu, tym lepiej będziesz przygotowana i pewna siebie.

Gatunek fotografii, który modelka powinna umieścić w swoim portfolio, zależy od kilku czynników, w tym od jej osobistego stylu, rodzaju modelingu, który chce realizować, oraz docelowych odbiorców jej portfolio.

Oto kilka popularnych gatunków fotografii, które modelki często umieszczają w swoich portfolio:

Fotografia Mody

Fotografia mody jest popularnym gatunkiem wśród modelek, ponieważ pokazuje ich umiejętność pozowania i pracy z ubraniami, akcesoriami i makijażem. Ten rodzaj fotografii często obejmuje sesje w stylu redakcyjnym z udziałem znanych marek modowych lub projektantów.

Beauty

Fotografia piękna koncentruje się na pokazywaniu rysów twarzy, makijażu i włosów modelki. Może to obejmować zdjęcia w głowę, zbliżenia lub sesje w stylu redakcyjnym z kosmetykami lub produktami do pielęgnacji skóry.

Komercyjne

Fotografia komercyjna obejmuje obrazy wykorzystywane do celów reklamowych, marketingowych lub promocyjnych. Może to obejmować sesje lifestylowe, na których modelka używa produktu lub usługi, lub sesje produktowe, na których modelka trzyma określony produkt lub wchodzi w interakcję z nim.

Art

Fotografia artystyczna to bardziej kreatywny i eksperymentalny gatunek, który pozwala modelce pokazać swoją osobowość i niepowtarzalny styl. Mogą to być sesje awangardowe, konceptualne lub artystyczne, które przesuwają granice tradycyjnej fotografii.

Fitness

Fotografia fitness koncentruje się na pokazywaniu atletyzmu i budowy ciała modela, często w sportowym stroju lub sprzęcie. Może to obejmować ujęcia akcji lub bardziej pozowane obrazy, które podkreślają siłę i kondycję modelu.

Ostatecznie gatunek fotografii, który modelka powinna umieścić w swoim portfolio, zależy od jej osobistych preferencji i celów zawodowych. Ważne jest, aby współpracować z agencją modelek oraz z fotografem, który rozumie branżę i może pomóc modelce w wyborze najlepszych zdjęć do jej portfolio.

Zdobywanie agenta

Jeśli jesteś zupełnie nowy w modelingu, skontaktuj się z agencją modelek, aby uzyskać reprezentację. Będą chcieli, abyś na początku przesłała im kilka swoich zdjęć pocztą e-mail. Zdjęcia, które wysyłasz do agencji, nie muszą być na tym etapie profesjonalne, ale lepsze pierwsze wrażenie zrobisz, jeśli dostarczysz im obrazy, które pokażą Cię w najlepszym świetle. Jest to również korzystne, jeśli możesz pokazać poczucie swojej prezencji i świadomości ciała w swoim portfolio. Z tego powodu praca z doświadczonym fotografem, który może udzielić Ci wskazówek przed obiektywem, może być ogromną korzyścią.

Agencje modelek za granicą

Zdobycie agenta za granicą może być przepustką do bardzo ekscytującego stylu życia. Jeśli masz już lokalnego agenta, może on być zainteresowany połączeniem cię z jedną z ich siostrzanych agencji za granicą. Zagraniczne agencje mogą wynajmować Cię od Twojej agencji matki na kilkumiesięczne kontrakty. Alternatywnie możesz również skontaktować się z tymi agentami samodzielnie, wysyłając im swoje zdjęcia i wymiary.
Zagraniczne agencje modelek mogą również organizować wizy pracownicze i zakwaterowanie.

autor: Grzegorz Pońc

O autorze

Grzegorz Pońc to utalentowany fotograf specjalizujący się w fotografii mody i aspektach technicznych sesji zdjęciowych. Jego precyzja i kreatywność sprawiają, że każde zdjęcie staje się nie tylko obrazem, lecz także fascynującą historią.

Grzegorz to samouk, nieustannie poszerzający swoją wiedzę poprzez lekturę, uczestnictwo w kursach oraz eksperymenty praktyczne. Jego doświadczenie i głęboka wiedza techniczna stanowią solidne fundamenty, gwarantujące doskonałe oświetlenie oraz najwyższą jakość fotografii.

W życiu prywatnym, Grzegorz to niezwykle dokładny umysł ścisły, zdolny do analizy i rozwiązywania problemów technicznych. Jego pozytywne podejście do życia sprawia, że każda sesja zdjęciowa jest nie tylko profesjonalna, lecz również przyjemna dla wszystkich zaangażowanych.

Grzegorz to nie tylko fotograf, ale również nieustannie rozwijający się artysta, który tworzy niezapomniane obrazy, pozostawiając trwałe wrażenie.